ARAŞTIRAN VE SORGULAYAN

“Ben araştıran ve sorgulayan bir çocuğum. Mesela ben sunumumu yaparken deniz yıldızını merak etmiştim, internetten bakarken çok değişik bir şey öğrenmiştim, deniz yıldızının üstüne basınca rengi değişiyormuş.”

Kardelen


“Ben araştıran ve sorgulayan bir çocuğum. Büyüyünce karıncaları, çeşit çeşit uğur böceklerini ve deniz canlılarını araştıracağım. Çocukken onları öğreneceğim, dersler yapacağım, anneme soracağım. Şu anda havamızı korumak, kutupları korumak, buzları korumak, kayaları incelemek ve evlerin yapımını araştırıyorum.”

Eren


Ben araştıran-sorgulayan bir çocuğum çünkü ansiklopedilerden araştırıyorum. “Amerika neresi?” diye anneme soruyorum”.

Ceren


“Ben araştıran-sorgulayan bir çocuğum çünkü annemden bilim öğreniyorum. Annem bana dinozorlarının kemiklerini anlatıyor. Aslında annemden bilim öğrenmiyorum kendim kitaplarımdan araştırıyorum. Çünkü araştırmayı seviyorum ben. Araştırmak benim kanımda var”.

Derin


İLKELİ

“Ben ilkeli bir çocuğum, çünkü arkadaşlarımla her şeyi paylaşıyorum. Birazcık işim varsa arkadaşıma işimin olduğunu söylüyorum, işim bitince arkadaşıma veriyorum”.

Egemen


”Ben ilkeli bir çocuğum. Arkadaşlarımı düzgün dinliyorum, arkadaşlarımın elinden hiçbir oyuncağı çekiştirmeden konuşarak söyleyeceğimi söylüyorum. Kızdıysam arkadaşıma bağırmadan söylüyorum.

Duru


İLETİŞİM KURABİLEN

“Oyuncaklarımla bir insan yaparak, mutlu, üzgün, kızgın, korkmuş, iletişim kurabilirim. Almanca da iletişim kurabiliriz.”

Furkan


“Hem oyun oynayarak, hem resim yaparak iletişim kurabiliriz.”

Deniz


“Ben iletişim kurabilen bir çocuğum.Bazen annemle telefonda konuşuyorum. Yazı yazarak iletişim kuruyorum Tara’yla”

Ada


“Ben iletişim kurabilen bir çocuğum. Ceren ve Doğa oyun oynuyorlardı, ‘Ben de oynayabilir miyim?’ dedim, ‘Tamam’ dediler, iletişim kurduk.”

Ekin


RİSKİ GÖZE ALAN

“Ben riski göze alabilen bir çocuğum çünkü yiyecekleri sevmiyorum ama sonradan yiyince seviyorum. Görüntüsü güzel olmasa bile yiyorum tadına bakarak”.

Batuhan


“Ben riski göze alabilen bir çocuğum çünkü babam bir lokantada bana lahmacunun tadına bakmamı istemişti. Ben lahmacun sevmezdim, tadına baktım, bayıldım”.

Devrim


DUYARLI

“Duyarlı olmak annemizin dinlenmesine izin vermektir.”

Lal


“Duyarlı olmak annemizin karnındaki bebeği çok sevmektir.”

Devrim


“Ben duyarlı bir çocuğum çünkü okuldan geldiğimde Sevgi teyze çok temizlik yapıyordu, çok yorulmuştu, ona yardım etmiştim. Annem hastanede anneannemle kalınca babam yorulmasın diye puding yaparken ona yardım etmiştim.”

Yaman


“Ben duyarlı bir çocuğum, annem yorulmasın diye oyuncaklarımla kendim oynuyorum, topluyorum. Mesela Elmalar çalışma yapıyor, biz de sessiz sessiz onlara duyarlı davranmalıyız. Hani portfolyo yapmıştık ya, biz de o zaman Gülşen öğretmene yardım etmiştik”

İlber